„Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – N I E P O D L E G Ł O Ś Ć.”
11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.
Polska powstała w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem.
Z tej okazji w Szkole Podstawowej nr 1 w Pszowie odbyła się uroczysta akademia. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Uczniowie z klas V i VI oraz członkowie szkolnego chóru przypomnieli HISTORIĘ 123 LAT niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. W trakcie uroczystości można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne oraz zobaczyć inscenizację teatralną o tematyce patriotycznej.
Wydarzenie to zakończyło się przemówieniem pani dyrektor mgr Hanny Krzykały, która mówiła o potrzebie pielęgnowania pamięci o polskiej historii. Cieszymy się, że występ młodych wykonawców, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowania, spotkał się z dużym aplauzem zarówno ze strony ich kolegów jak i nauczycieli. Tegoroczna akademia miała na celu uświadomić uczniom, JAK WAŻNE SĄ takie wartości jak wolność, niepodległość, suwerenność i patriotyzm.
Nasza szkoła wzięła udział w akcji "Szkoła do hymnu" polegającej na uroczystym odśpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego" o godzinie 11.11 w przeddzień uroczystości tj. 10.11
Całość została przygotowana przez panie Justynę Chrzan i Jolantę Sulską W tworzeniu oprawy muzyczno-dekoracyjnej wspomagały go panie Dorota Dziewior oraz Katarzyna Jargoń.